Egy írónő modellt áll – Szentendrén | KÁDÁR Erzsébet (1901–1946)

megnyitó

2020. 09. 25.

Czóbel Múzeum

A huszadik század első felének nőírói közül (újra) felfedezett Kádár Erzsébet (1901–1946) a történelmi nevet viselő Csernovics család, oldalágon Csernovics Arzén ipeki pátriárka leszármazottja. Az elmagyarosodott, ősi szerb család nagy formátumú személyiségekben gazdag története a huszadik század elején roppan meg, a gazdag arisztokraták néhány generáció alatt dzsentrivé süllyednek. A család egyszerre ad tartást és jelent terhet, s mindez elég ahhoz, hogy a festőnek induló Csernovics Erzsébet – anyja nemesi előnevéből – a Kádár írói álnevet válassza.
Csernovics Erzsébet megfesti a csábosan pózoló Szentendrét, Kádár Erzsébet novellájában (Egy város modellt áll) kutakodva néz a látvány mögé. Mintha Szentendrén dőlne el, melyik vonzalmának, tehetségének engedjen Kádár Erzsébet. Az Egy írónő modellt áll – Szentendrén kiállításban látható kvalitásos képzőművészeti és erőteljes írói anyag plasztikussá teszi Kádár Erzsébet izgalmas alakját, az egymást támogató, egymásra felelő bemutatásuk a döntés nehézségét is sejteti. A kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2020. június 23. – 2020. augusztus 23. között megrendezett tárlat szentendrei adaptációja.

A kiállítást Szilágyi Judit irodalomtörténész, kurátor nyitja meg.
Közreműködik: Kokas Dóra gordonkaművész
A kiállítás kurátorai: Szilágyi Judit (PIM), Lukács Ágota (PIM), Szilágyi Zsófia Júlia (FMC)

A megnyitó nyilvános, de regisztrációhoz kötött: regisztracio@muzeumicentrum.hu
A zenei produkció a „Köszönjük, Magyarország!” program keretében valósul meg.

Beltéri helyszíneinken a szájat és orrot eltakaró maszk viselése kötelező.

A programváltoztatás jogát fenntartjuk.

Az FMC eseményein kép- és videófelvétel készülhet. Részvételével Ön hozzájárul ahhoz, hogy az FMC a felvételeket közösségi média felületein és honlapján felhasználja. Hozzájárulását az info@muzeumicentrum.hu címen bármikor visszavonhatja.